bazen

Bazén je pro mnoho lidí i rodin naprostou samozřejmostí, a především v letním období si užívají dokonalého komfortu z toho, že se mohou ničím nerušeni osvěžit v dokonale čisté vodě. Samozřejmě s vodou jako takovou souvisí i její teplota, a s kvalitním ohřevem si lze tak koupací sezonu výrazným způsobem prodloužit. V tomto ohledu existuje několik řešení, z nichž některé vás nestojí žádné dodatečné náklady.

Nejlevnější řešení? Kvalitní plachta

Tím nejsnadnějším a s ohledem na vaši peněženku nejlevnějším řešením, je samotná krycí plachta. Je dobré volit typy, které jsou vybaveny drobnými vzduchovými bublinkami, které nejenom působí jako drobná lupa, ale zároveň perfektně izolují. Poté již využíváte pouze sluneční energii, tedy přímé sluneční paprsky, které prostřednictvím folie vaši vodu ohřejí.

Sluneční energie lze však využívat i jinými způsoby, a to v souvislosti se speciálními panely, které jsou pro ohřev vody určeny. Ani ty nepotřebují samostatné čerpadlo nebo zdroj energie, jelikož se dají připojit na filtrační okruh. Dopadající slunce tak ohřívá vodu v těchto panelech proudící, a ta je následně vháněna zpět do vašeho bazénu. Nutno říci, že toto řešení patří mezi jedno z nejefektivnějších, s ohledem na výkon a celkové náklady. Samozřejmě vše také závisí na tom, kde jsou dané panely umístěny. Ideální jsou i střechy domů, kam dopadá nejvíce slunečních paprsků. Vše řešte už rovnou u výroby bazénu.

Ohřívat lze i pomocí tepelných čerpadel

A pokud hledáte propracovanější řešení, můžete vybrat i tepelné čerpadlo vzduch – voda. To tak dokáže čerpat teplo z okolního vzduchu, které dále předává do vody vašeho bazénu. Toto řešení tak umožní ohřát váš bazén nejefektivněji a samozřejmě také nejrychleji. Na druhou stranou je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou takového čerpadla a také s jeho provozními náklady. Na druhou stranu dokáže efektivně ohřívat vodu i v chladnějších podzimních dnech, kdy předchozí jmenované možnosti nejsou natolik účinné.

Čtěte dále: