Pryč už jsou ty chudé časy, kdy jste si mohli podvodní svět prohlédnout jen s pomocí potápěčských brýlí. Dnes je to možné i jinak a navíc si vše můžete zaznamenat. Focení pod vodou se stává velkým hitem, tato kratochvíle je navíc dostupná i běžným uživatelům, dají se dokonce zakoupit jednorázové podvodní foťáky či kamery za doslova pár korun.

Jak a čím vlastně fotit?

A jak tedy zvolit ten správný fotoaparát? Především je třeba vzít v potaz tyto základní faktory, které rozhodují o vaší koupi nového fotoaparátu pro focení pod vodou:

  • Hloubka vašeho ponoru
  • Kvalita snímku
  • Peníze, které jste ochotni investovat

Z toho pak vychází také použitý typ fotoaparátu, můžeme si provést základní rozdělení:

Tvrdé vodotěsné pouzdro- Jedná se o velice odolnou variantu, vhodnou tam, kde jsou silnější proudy, nebo jiná hrozba možného poškození. Tahle volba je již pro opravdové profesionální fotografy, kteří se dokážou potopit až do 50 metrových hloubek, tedy především výzkumné potápěče, případně kameramany, kteří by rádi získali i méně dostupné snímky. Počítejte, že si trošku připlatíte oproti dalším variantám.

Měkké vodotěsné pouzdro- Základní a nejlépe dostupná varianta ochrany fotoaparátu. Nemusíte se opravdu bát proniknutí ani kapky vody. Tato pouzdra jsou asi nejvíce používaná, jsou také cenově dostupná, hodí se na dovolenou, ale také rodinné záznamy a příležitostné focení pod vodní hladinou. Přístup ke spoušti a dalším tlačítkům je vždy zajištěný, i když někdy ovládání vyžaduje malinko více námahy.

Vodotěsné fotoaparáty, kamery a mobilní telefony

Mnohem lépe se pak ovládají samotné fotoaparáty, mobily a kamery, jejichž konstrukce je uzpůsobena focení pod vodou. Ta je upravena tak, aby byl přístroj schopen odolat vskutku velkým tlakům, ale je zde určitá bezpečnostní hranice. Tato možnost je především pro sportovní a amatérské potápěče a také k zaznamenání jednodušších bazénových fotografií rodinných akcí a těch možností je samozřejmě mnohem více. S takovýmto vodotěsným fotoaparátem lze fotit v podstatě cokoliv a kdykoliv do hloubky kolem 20 metrů. Ovládání je totožné, jako u běžných fotoaparátů.

Úskalí focení pod vodou

Fotografování pod vodou není tak snadné, jako nad hladinou, a to ani pro profesionálního fotografa. Vyskytují se zde některá úskalí, která ovlivňují kvalitu snímků, a musíte si umět aparát dokonale nastavit. Voda má mnohem vyšší hustotu, pohybují se v ní nečistoty nebo dokonce plankton a také dochází k optickému zvětšování předmětů. To nemusí být vždy na škodu, ovšem pravidla pro zaostřování jsou jiná než u focení na souši.

Pro zamezení nekvalitního snímku v důsledku nečistot a rozostření rozhodně nevyužívejte zoom, výsledná kvalita by byla ještě horší. Raději foťte pěkně zblízka, tím eliminujete zavazející vodní masu a vrstvení nečistot, výsledný snímek bude mnohem ostřejší a kvalitnější.

Barvy

Barvy jsou při focení pod vodou poněkud zkreslené díky modrému spektru, a čím hlouběji se potopíte, tím jsou méně výrazné. Nejvýraznější barevné spektrum se nachází za nejvyššího slunečního svitu přímo u hladiny, zde již i méně zkušený fotograf dokáže pořídit nádherné fotografie. Na druhou stranu zase ponuré barvy z větších hloubek mají své mystické kouzlo a také zvláštní patinu. Je jen na vás, jak hluboko se s fotoaparátem dostanete, ale pozor na své fyzické možnosti, ty si důkladně prověřte, v případě potápění do větších hloubek a s přístroji, je samozřejmostí potápěčský kurz.

Je dobré použít pod vodou blesk?

Použití blesku při podvodním focení může znamenat opět nechtěné osvícení nečistot nebo bublinek, které se pak na fotografii jeví jako různé kroužky a podobně. Pokud máte zabudovaný blesk, je tedy znovu dobré fotit více z blízka nebo využít možnost dvě, tedy externí blesk, který je buďto na speciálním stativu, nebo zcela mimo používaný fotoaparát. Obecně se zde dá říct, že nejkvalitnější fotografie vznikají těsně u hladiny, kde je samo o sobě dostatek světla a konec konců také pestřejší život.

Kde využijete fotoaparáty pro focení pod vodou?

Podvodní fotky z dovolené

Dovolená je první z možností, jak a kde využít podvodní fotoaparát a pro člověka, který není zase tak náročný na kvalitu snímků se nabízí spousta možností a velký výběr značek. Každý touží po tom mít své vlastní krásné fotografie podmořského světa.

Svatební fotografie

Zaznamenejte svou svatbu originálním způsobem. Svatba pod vodou, nebo alespoň její část, na tu jen tak nezapomenete.

Další podvodní oslavy, rodinné fotky

Určitě jste viděli v televizi nějaké ty snímky, kterak někdo oslavil silvestra pod vodou. Také vás to láká? Proč ne? S podvodní kamerou, fotoaparátem nebo dokonce mobilním telefonem je vše snadné. Jestliže máte doma bazén, pořídíte velice zajímavé fotečky svých dítek, která se tak ráda potápí nebo inkriminující a zábavné záběry dalších rodinných členů či přátel.

Profesionální fotografové a kameramani

Vodotěsné fotoaparáty a především kamery jsou zajisté používány nějaká ta desetiletí také profesionálními fotografickými pracovníky, kterými mohou být:

  • Televizní kameramani
  • Vědečtí výzkumníci
  • Speleologové
  • Vojenští a policejní potápěči
  • Profesionální fotografové

Pár tipů:

  1. Důkladně vždy vše očistěte- pozor na i ta nejdrobnější zrnka, mohou pod vodou svým tlakem způsobit překvapivá poškození
  2. Buďte důkladní při uzavírání aparátu a při jeho utěsnění, vše raději vícekrát prověřte
  3. Při potápění v moři opláchněte aparát sladkou vodou- slané krystalky mohou zhoršovat utěsnění

Focení pod vodou je něco neuvěřitelného a dříve skoro nepředstavitelného. V současnosti se s podvodními fotografy již setkáte v každém přímořském letovisku, na každé své dovolené. Přidejte se také a staňte se časem třebas profesionálním fotografem podmořského světa nebo jiného vodního prostředí.

Čtěte dále: